Vegan

Kdo si myslí, že vegan je to samé jako vegetarián nebo že je to pouze zkratka vegetariána, je na omylu. Něco společného spolu ale mají, a to že nejí maso. Takže jaký je ten rozdíl? Jednoduše řečeno, vegan má o mnoho omezení více. Je více zaměřen na úzký výběr potravin a hlavně nepoužívá takové věci, bez kterých by normální člověk asi nemohl být. V dalších řádcích si přečtete, co všechno vegan nesmí jíst a jaké věci nesmí používat.

Veganství je dieta, filozofie a životní styl, odmítající využívání zvířat především pro potravu.

Jako vegetariánství, jehož je přísnější formou, se zříká konzumace masa, ovšem i vajec a mléčných výrobků nebo dokonce medu. Mnoho veganů z přesvědčení také nesouhlasí s rybařením, myslivostí, kožešinovým průmyslem, cirkusy či zoo; důsledně brané veganství v užším slova smyslu odmítá používání výrobků z kůže, vlny a hedvábí nebo kosmetiky testované na zvířatech či živočišné složky obsahující.

Odborníci na výživu se shodují, že stravu bez živočišných potravin lze sestavit tak, aby byla nutričně adekvátní. Je přitom třeba dbát především na dostatečný příjem vitamínu B12, vitamínu D, jódu, selenu, vápníku a omega-3 mastných kyselin.

Správně sestavená veganská strava má navíc oproti konvenční stravě některé zdravotních výhody, a to především nízký obsah nasycených tuků, cholesterolu, živočišných bílkovin a vysoký obsah polysacharidů, vlákniny, hořčíku, draslíku, kyseliny listové a antioxidantů, jako je vitamín C a E.

Mnozí lékaři jsou odpůrci veganské stravy, protože i když je možné jen na základě rostlinné stravy získat všechny nutrienty, je sestavení vhodného jídelníčku často zanedbáváno (důvodem může být buď prostá lenost, někdy ale i hrubá neznalost). Potom se lze nejčastěji setkat s anémií z deficitu zejm. vitamínu B12 nebo vzácněji železa. Velmi vzácně se lze setkat i s deficitem některých aminokyselin, z klinické zkušenosti jde typicky o intelektuálně ne zcela kompetentní těhotnou ženu. V tomto případě však hrozí závažné poškození plodu.

Následující seznam je pouze zlomek toho, co vegani nejí. Jistě si ale sami domyslíte, v čem jsou omezeni. Celý výčet by byl dosti dlouhý, takže stačí, když si zhruba uvědomíte jejich filozofii.

  • bílek, ryby, aspik, mléko, kaviár, rybí tuk, rybí olej, želatina, rosoly, mléčný cukr, sádlo, lecitin, sýry, margaríny, zvěřina, syrovátka, vitamíny, které pochází ze zvířat, kasein, keratin

Někteří vegani obvykle nepoužívají ani kosmetiku a vše spojené se zvířaty. Jedná se například o kašmír, kůži, hedvábí, tuky, vosky, lůj, vlnu

Asi si sami dovedete představit, jaká omezení pro ně platí.

Ne každý vegan vede svůj život k extrémnímu odstranění všech možných výrobků zhotovených ze zvířat. Mnoho lidí považuje vegetariánství za dostačující. Jak už bylo napsáno,´vegetarián je ten člověk, který nejí maso, ale většinou bude používat vejce a mléčné výrobky. Někdo tvrdí, že se lidé stávají vegany, aby zamezili příjmu potravin, které jsou zdroji vysokého obsahu tuku. Nicméně veganství je to, že se nejí maso, vejce, mléko…vše, co pochází ze zvířat.